Zapraszamy na wspólne świętowanie !!!

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na wspólne świętowanie majowych świąt w 16 gminach powiatu częstochowskiego z Polakami 🇵🇱 mieszkającymi na Litwie – mieszkańcami rejonu wileńskiego gminy Kowalczuki – w ramach projektu „Z biało-czerwoną po powiecie częstochowskim” 🇵🇱 finansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022” 🇵🇱

Celem projektu jest pokazanie różnych możliwości wspólnego obchodzenia majowych świąt, budzenie uczuć patriotycznych, dumy z własnego kraju, regionu, polskiej kultury, historii i tradycji.

Myślą przewodnią są słowa Jana Pawła II „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”.

Projekt będzie realizowany w najpiękniejszym miesiącu – w maju, który jest szczególnym miesiącem w historii Polski 🇵🇱.

W pierwszych trzech dniach obchodzone są trzy ważne święta: Święto Pracy (1 maja), Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej (2 maja) i Święto Narodowe Trzeciego Maja (3 Maja).

🇵🇱 Święto Pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, to uroczystość obchodzona corocznie dla upamiętnienia i uznania osiągnięć ludzi pracujących. W Polsce ten dzień jest świętem państwowym, ustawowo wolnym od pracy.

🇵🇱 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z najważniejszych elementów tożsamości narodowej.

🇵🇱 3 maja 2022 r. – to w tym roku 231 rocznica uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą spisaną konstytucją w nowożytnej Europie, drugą na świecie po amerykańskiej.

Patronat nad wydarzeniem objeła Pani Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Współorganizatorem wydarzenia jest Pani Lidia Burzyńska – Poseł na Sejm RP

Organizatorem wydarzenia jest: Stowarzyszenie „Sparta”

Szczegółowy harmonogram oraz opis wydarzeń znajdą Państwo poniżej oraz na stronie https://zbialoczerwona.pl/

Zachęcamy do polubienia i obserowania naszych profili w mediach społecznościowych gdzie znajdą Państwo najnowsze informację, relacje oraz galerie z wszystkich wydarzeń.

Harmonogram wydarzeń:

✅ A dziś bawimy się biało – czerwonymi barwami – warsztaty wykonywania kotylionów w Mieście i Gminie Blachownia.

⏰ 10.00-13.00

📍 Blachownia, Centrum Aktywności Obywatelskiej, ul. Sienkiewicza 22.

✅ Piknik wojskowy w Gminie Poczesna – pomagamy w każdej sytuacji.

⏰ 13.00-17.00

📍 Huta Stara A, ul. Tkacka 26 (OSP).

✅ Wspólne śpiewanie znanych i mniej znanych piosenek i pieśni patriotycznych z Orkiestrą Dętą i Zespołem Tanecznym Mażoretek w Gminie Mykanów.

⏰ 18.00-19.00

📍 Mykanów, Hala Sportowa, ul. Słoneczna 144.

✅ Święto biało-czerwonej w Gminie Mstów, poświęcenie tablicy ofiar II wojny światowej.

⏰ 10.00-12.00

📍 Mstów,ul. Wolności 58 .

✅ Warto żyć nad Wartą w Gminie Kłomnice – Bieg Charytatywny na rzecz Częstochowskiego Hospicjum dla Dzieci, piknik.

⏰ 13.00-15.00

📍 Skrzydlów. ul. Główna 6a i Plac Sołecki przy ul. Nadrzecznej.

✅ W ośmiu gminach powiatu częstochowskiego: Konopiskach, Dąbrowie Zielonej, Starczy, Kruszynie, Rędzinach, Przyrowie,

Olsztynie oraz Lelowie Kresowianie spotkają się z mieszkańcami podczas lokalnego świętowania „majówek”.

⏰ 18.00-20.00

📍 Gminy powiatu częstochowskiego.

✅ Warsztaty rękodzieła patriotycznego w Koniecpolu.

⏰ 10.00-12.00

📍 Koniecpol, Dom Kultury, ul. Szkolna 1.

✅ Historyczny piknik w Gminie Janów.

⏰ 13.00-15.00

📍 Złoty Potok, ul. Krasińskiego 43 (OSP) wjazd od ul. Kościuszki.

✅ Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Gminie Kamienica Polska (za zaproszeniami).

⏰ 19.00- 20.30

📍 Kamienica Polska, Hala Widowiskowo-Sportowa, ul. Konopnickiej 12.

✅ Msza św. na Jasna Góra. Uroczyste wejście przed szczyt Jasnej Góry.

📆 3 maja 2022 r.

⏰ 11.00-13.00

📍 Częstochowa, zbiórka w Al. Sienkiewicza przy pomniku ks. J. Popiełuszki.

ℹ️ Listę lokalnych koordynatorów w poszczególnych Gminach znajdą Państwo na stronie: https://zbialoczerwona.pl/wydarzenia-w-gminach/